Nové traťové rekordy na BEAR FOOT Poľana Skyrace 2019

Poľana 10.8.2019: Už po tretí krát ožila vyhasnutá sopka Poľana pretekmi do vrchu: BEAR Foot Poľana Skyrace 2019. Dvaja „prekážkari“, ktorý boli na tomto podujatí po prvý krát, ho zdolali v mužskom aj ženskom traťovom rekorde. Krásne prostredie mokradí, skál a lúk doplnené o slnečné počasie si to priam pýtalo. Čech Richard Hynek (Moravany) zdolal polmaratónskych 21 kilometrov s prevýšením 1250m+ za 1:44:38: „Na Poľane som po prvý krát a zároveň prvý krát bežím preteky do vrchu. Doteraz som behával prekážkové behy a toto je moja premiéra na skyrace. Veľmi mi vyhovoval terén, bolo to hore-dole. Všetko bolo behateľné a to bola moja výhoda, v tom som silný. Na štarte som si nedával žiadne méty, nevedel som čo od toho čakať. To, že je to nakoniec traťový rekord, je veľmi príjemný výsledok. Bežalo sa mi naozaj výborne, no stále som sa obzeral po medveďoch. Možno aj preto som sa tak ponáhľal☺.“ Povedal víťaz hlavnej mužskej kategórie Richard Hynek.
Druhé miesto patrilo ďalšiemu bežcovi cez prekážky, Patrikovi Milatovi (ETOS Slovakia), ktorý zdolal trať v čase 1:52:49. Tretí v cieli, Juraj Káčer (Vígľaš), to taktiež stihol do dvoch hodín s časom 1:56:13. Veteránskym šampiónom nad 39 rokov sa na Poľane stal Zdeno Longauer (Banská Bystrica, 2:13:15).
V absolútnom poradí deviata dobehla do cieľa prvá žena, Eszter Hortobágyiová (ETOS). Časom 2:03:49 posunula priečku ženských výkonov na novú úroveň. „Skyrace som ešte nikdy nebežala a aj tu na Poľane som len druhý krát v živote. Bežalo sa mi super, v tej druhej polovici som začala poriadne zaberať. Tieto preteky v porovnaní so Spartan race alebo inými prekážkovými pretekmi sú fajn v tom, že môžem ísť úplne naplno a nemusím myslieť na to, že si treba šetriť sily na prekážky.“ Prezradila nová traťová rekordérka Eszter Hortobágyiová. O 13 minút po nej bola v cieli aj druhá žena, Eva Lopatová z Bratislavy (2:16:33) a za ňou s časom 2:19:17 dobehla tratia najlepšia žena, Rebeka Rizmanová (Go create performance team). Okrem jednotlivcov sa bežala aj štafeta dvojíc, ktorú vyhrali M. Peniak, B. Farkaš s časom 2:10:22.

Kompletné výsledky nájdete TU.

SSkyA – Slovak Skyrunning Association – 06/2019